Slovenská ekonomická knižnica Ekonomickej univerzity v Bratislave poskytuje prístup k študijnej a odbornej literatúre v maximálnom možnom rozsahu. Služby knižnice sú dostupné elektronicky, osobne, telefonicky alebo poštou. Tento článok sa zameriava na možnosti prístupu k elektronickým zdrojom.

 

SEK e-kompas prístupu k univerzitným e-zdrojom 2021
E-kompas prístupu k univerzitným e-zdrojom
(kliknutím na obrázok sa dostanete na čitateľnú verziu)

 

Voľne dostupné zdroje

 

Licencované zdroje – prístup cez VPN

Prostredníctvom vzdialeného prístupu cez virtuálnu privátnu sieť (VPN)  môžu študenti a zamestnanci EU od apríla 2020 využívať elektronické zdroje a databázy využívať rovnako, ako keby boli na univerzite. VPN je najpohodlnejšou možnosťou vzdialeného prístupu. Ak ju nemôžete používať dlhodobo, oplatí sa aspoň na vytvorenie, autorizovanie či re-autorizovanie účtov do jednotlivých databáz.

  • Návod na inštaláciu, konfiguráciu a používanie klienta VPN nájdete na univerzitnej stránke E-learning. (Návod pre zariadenia s macOS tu.)
  • Do klienta VPN sa prihlásite svojím školským kontom do portálu IDM (Moodle, eSkúška). Prihlasovacie meno je v tvare jmrkvicka1. Prístupové údaje ste dostali emailom pri zápise alebo nástupe do zamestnania, nájdete ich tiež v doručenej pošte podľa kľúčového slova „eduroam“. Podrobnosti o prihlásení nájdete v návode Skúšanie online. Prípadný reset hesla rieši Centrum informačných technológií EU v Bratislave prostredníctvom žiadosti na EUBA Helpdesk System.
  • Upozornenie: V katalógu SEK nie je možné pripojené súbory, ktoré majú obmedzenie prístupu na IP adresy SEK alebo EU v Bratislave, stiahnuť ani prostredníctvom vzdialeného prístupu (VPN) z dôvodu dodržania autorského zákona a ochrany pred robotmi na automatické sťahovanie plných textov. (Súbory si môžete prezerať v knižnici, ak je otvorená.)

 

Licencované zdroje – prístup pre tých, ktorí nemajú VPN

  • EBSCO – plný prístup s vlastným účtom MyEBSCOhost. Prvá registrácia alebo re-autorizácia musí byť z IP adries EU v Bratislave (aj cez VPN). Ak nemáte možnosť navštíviť EU v Bratislave, účet vám môže na požiadanie zriadiť administrátor nadiaľku
  • IEEE/IET Electronic Library – odmedzený prístup (bez licencovaného obsahu) alebo plný prístup s vlastným kontom IEEE. Prvá registrácia alebo autorizácia musí byť z IP adries EU v Bratislave (aj cez VPN) na vlastnom zariadení
  • JSTOR – akademická databáza sprístupnila určitú časť materiálov svojej databázy. Po bezplatnej registrácii ponúka plný prístup k určitému počtu licencovaných článkov mesačne: pred pandémiou to bolo cca 20, počas pandémie 100
  • ProQuest – odmedzený prístup (bez licencovaného obsahu)
  • ProQuest Ebook Central – plný prístup s vlastným účtom Ebook Central. Prvá registrácia alebo re-autorizácia musí byť z IP adries EU v Bratislave (aj cez VPN). Ak nemáte možnosť navštíviť EU v Bratislave, účet vám môže na požiadanie zriadiť administrátor nadiaľku
  • Scopus – v obmedzenom rozsahu Scopus Preview. Tento prístup je mimo EU v Bratislave rovnaký pre registrovaných aj neregistrovaných. Na nastavení mimo inštitucionálnu sieť EU v Bratislave pracujeme
  • SpringerLink – odmedzený prístup (bez licencovaného obsahu)
  • Časopis Nature (Springer) – odmedzený prístup (bez licencovaného obsahu)
  • Web of Science – plný prístup s vlastným účtom. Prvá registrácia alebo re-autorizácia musí byť z IP adries EU v Bratislave (aj cez VPN)
  • Wiley Online Library – odmedzený prístup (bez licencovaného obsahu) alebo plný prístup s vlastným kontom Wiley. Prvá registrácia alebo re-autorizácia musí byť z IP adries EU v Bratislave (aj cez VPN)

 

Voľne dostupné zdroje môžete nájsť aj prostredníctvom vyhľadávača Google Scholar (Študovňa Google), ich dôveryhodnosť však môže byť otázna. Využite radšej možnosť zdrojov, ktoré sú overené knižnicou.