Voľné e-zdroje dostupné v režime otvoreného prístupu a pomocné služby
Čo je Open Access (OA)
Poskytovanie online prístupu k vedeckým informáciám pre používateľa bezplatne a neobmedzene. Filozofiou otvoreného prístupu je poskytnúť zdarma neobmedzený prístup k výskumu a jeho publikáciám bez porušenia autorských práv a vychádza z tvrdenia, že výskum financovaný daňovými poplatníkmi by mal byť dostupný daňovým poplatníkom bezplatne.
Open access v kocke – krátke komiksové video v angličtine z dielne PHD comics
Autorské práva (copyrights) a licencie Creative Commons
Kontaktná kancelária pre Open Access na CVTI SR
Slúži ako národný referenčný bod pre OA politiku Európskej komisie na Slovensku. Venuje sa poskytovaniu informácií, vzdelávacím aktivitám (webináre (s archívom), podujatia, kurzy) a vedie zoznam slovenských OA časopisov.
Týždeň otvoreného prístupu (Open Access Week)
Podujatie sa oslavuje po celom svete koncom októbra s cieľom propagovať a zvyšovať povedomie o otvorenom prístupe k vedeckej literatúre, k vedeckým dátam a spôsoboch ich uchovávania.
- V týždni od 19. do 25. októbra 2020 sa koná už 12. ročník s témou Otvorenosť so zámerom: Prijatie opatrení na vytvorenie štrukturálnej spravodlivosti a začlenenia.
- Týždeň otvoreného prístupu 2019
Časopisy
- DOAJ – register recenzovaných elektronických časopisov s otvoreným prístupom
- Sherpa Romeo – register vydavateľov elektronických časopisov s otvoreným prístupom a ich autorskoprávnych a archivačných politík
- PNAS – oficiálny časopis Národnej akadémie vied (NAS) Spojených štátov amerických s globálnym rozsahom s vysokým impaktom. Medzi voľne dostupný obsah patria publikácie s otvoreným prístupom a po 6 mesiacoch od publikovania všetko ostatné. Viac informácií
Knihy
DOAB – register elektronických kníh s otvoreným prístupom
Repozitáre (úložiská)
- OpenDOAR – globálny register repozitárov s otvoreným prístupom a ich politík
- ROAR – register repozitárov s otvoreným prístupom
- Zenodo – Európsky repozitár vyvíjaný v CERN-e. Je spoľahlivý, multifunkčný, prepojený s autorským identifikátorom ORCID a umožňuje nahrávať vlastné materiály (napr. datasety, reporty, prezentácie, softvér). Odporúčame používať, aspoň kým nevznikne národný repozitár CVTI SR.
- ORA (Oxford University Research Archive) – Inštitucionálny repozitár Oxfordskej univerzity. Mimoinštitucionálnym autorom neumožňuje nahrávať vlastné materiály, ale sprístupňuje kvalitné zdroje aj v režime Open Access. Podmienky používania
- Arxiv.org – Multiodborový repozitár spravovaný Cornellovou univerzitou. Okrem prírodných vied je zastúpená aj ekonómia, financie, štatistika a počítačové vedy. Umožňuje nahrávať vlastné materiály registrovaným používateľom.
- Figshare – Primárne dátový repozitár, ktorý umožňuje nahrávať vlastné materiály registrovaným používateľom.
Portály a databázy
Verejne dostupné portály a databázy, ktoré aspoň čiastočne obsahujú zdroje v otvorenom režime alebo voľnom režime. (K databázam označeným hviezdičkou (*) je možný aj plný prístup.)
- ACM Digital Library* – technická databáza
- CEEOL – Central and Eastern European Online Library (CEEOL) poskytuje akademické časopisy, eknihy a sivú literatúru pre humanitné a sociálne vedy zo strednej, východnej a juhovýchodnej Európy. Obsahuje napríklad archív Ekonomického časopisu od roku 1998.
- IEEE/IET Electronic Library* – technická databáza
- JSTOR – multiodborová databáza
- ProQuest* – multiodborová databáza. Dostupné len základné vyhľadávanie.
- SpringerLink* – multiodborová databáza
- Wiley Online Library* – multiodborová databáza
Fotografie, obrázky
CC Search – Vyhľadávač bezplatných fotografií a obrázkov pod licenciou Creative Commons (CC) alebo v Public Domain (CC0) ponúka vyše 500 miliónov obrázkov. (Oznámenie, 04/2019)