Aktuálna situácia spôsobená bojom proti šíreniu nového koronavírusu COVID-19 obmedzila prevádzku univerzít a knižníc. Aj v tomto čase je však možné ďalej sa vzdelávať a uskutočňovať výskum. Slovenská ekonomická knižnica EU v Bratislave poskytuje aj v tejto mimoriadnej situácii prístup k odbornej literatúre v maximálnom možnom rozsahu. Informácie priebežne aktualizujeme.

Voľne dostupné zdroje

Na webovej stránke knižnice nájdete voľne dostupné elektronické zdroje a v sekcii Open Access sú uvedené vybrané elektornické zdroje s otvoreným prístupom.

Mnoho verejne dostupných odborných publikácií nájdete aj v Katalógu SEK.

Licencované zdroje – prístup cez VPN

Prostredníctvom vzdialeného prístupu cez virtuálnu privátnu sieť (VPN)  môžu študenti a zamestnanci EU od apríla 2020 využívať elektronické zdroje a databázy využívať rovnako, ako keby boli na univerzite:

• Návod na inštaláciu, konfiguráciu a používanie klienta VPN nájdete na univerzitnej stránke E-learning. (Návod pre zariadenia s macOS tu.)
  • Prihlásenie do klienta VPN je totožné ako do portálu IDM (Moodle, eSkúška). Prihlasovacie meno je v tvare jmrkvicka1, heslo je rovnaké ako do Microsoft Office 365. Podrobnosti o prihlásení nájdete v návode Skúšanie online. Prípadný reset hesla rieši Centrum informačných technológií prostredníctvom žiadosti na EUBA Helpdesk System.
  • Upozornenie: V katalógu SEK nie je možné pripojené súbory, ktoré majú obmedzenie prístupu na IP adresy SEK alebo EUBA, stiahnuť ani prostredníctvom vzdialeného prístupu (VPN) z dôvodu dodržania autorského zákona a ochrany pred robotmi na automatické sťahovanie plných textov. (Súbory si môžete prezerať v knižnici, ak je otvorená.)

Virtuálna študovňa EUBA obsahuje takmer 400 digitalizovaných kníh z knižničného fondu SEK, predovšetkým študijnej literatúry.

Licencované zdroje – prístup pre tých, ktorí nemajú VPN

• ACM Digital Library – odmedzený prístup (bez licencovaného obsahu) alebo plný prístup s vlastným kontom ACM. Prvá registrácia alebo re-autorizácia musí byť z IP adries EUBA (aj cez VPN)
  • EBSCO – plný prístup s vlastným účtom MyEBSCOhost. Prvá registrácia alebo re-autorizácia musí byť z IP adries EUBA (aj cez VPN)
  • IEEE/IET Electronic Library – odmedzený prístup (bez licencovaného obsahu) alebo plný prístup s vlastným kontom IEEE. Prvá registrácia alebo autorizácia musí byť z IP adries EUBA (aj cez VPN) na vlastnom zariadení
  • ITC Market Analysis Tools – plný prístup s vlastným kontom registrovaným na emailovú adresu @euba.sk alebo @euke.sk. Registrácia nemusí byť z IP adresy EU
  • JSTOR – akademická databáza sprístupnila určitú časť materiálov svojej databázy
  • ProQuest – odmedzený prístup (bez licencovaného obsahu) alebo plný prístup s vlastným kontom My Research. Prvá registrácia alebo re-autorizácia musí byť z IP adries EUBA (aj cez VPN)
  • Scopus – v obmedzenom rozsahu Scopus Preview. Tento prístup je mimo EUBA rovnaký pre registrovaných aj neregistrovaných. Na nastavení mimo inštitucionálnu sieť EU pracujeme
  • SpringerLink – odmedzený prístup (bez licencovaného obsahu)
  • Web of Science – plný prístup s vlastným účtom. Prvá registrácia alebo re-autorizácia musí byť z IP adries EUBA (aj cez VPN)
  • Wiley Online Library – odmedzený prístup (bez licencovaného obsahu) alebo plný prístup s vlastným kontom Wiley. Prvá registrácia alebo re-autorizácia musí byť z IP adries EUBA (aj cez VPN)

Voľne dostupné zdroje môžete nájsť aj prostredníctvom vyhľadávača Google Scholar (Študovňa Google), ich dôveryhodnosť však môže byť otázna. Využite radšej možnosť zdrojov, ktoré sú overené knižnicou.