Aktuálna situácia spôsobená bojom proti šíreniu nového koronavírusu COVID-19 zatvorila brány všetkých slovenských univerzít a knižníc. Aj v tomto čase je však možné ďalej sa vzdelávať a uskutočňovať výskum. Slovenská ekonomická knižnica EU v Bratislave poskytuje aj v tejto mimoriadnej situácii prístup k odbornej literatúre v maximálnom možnom rozsahu. Informácie priebežne aktualizujeme.

Veríme, že napriek obmedzeniam zvládnete vaše štúdium, písanie záverečných prác a výskum ľahšie aj vďaka týmto informáciám.

Licencované zdroje

Na webovej stránke knižnice nájdete podrobný prehľad dostupných a odporúčaných informačných zdrojov. Prístup k jednotlivým databázam mimo prostredia EU v Bratislave je rôzne rozsiahly, ale nie nemožný.

• EBSCOprístup len pre tých, ktorí sú už zaregistrovaní vlastným účtom. Prvá registrácia alebo re-autorizácia musí byť z IP adries EUBA, takže nová registrácia aktuálne nie je možná
  • GALEneobmedzený prístup po zadaní univerzálneho hesla Slovensko do 31.5.2020. Obsahuje napríklad Financial Times, New York Times, The Economist.
  • ITC Market Analysis Tools – stačí sa zaregistrovať s emailovou adresou @euba.sk alebo @euke.sk. Registrácia nemusí byť z IP adresy EU
  • JSTOR akademická databáza sprístupnila určitú časť materiálov svojej databázy
  • SCOPUS v obmedzenom rozsahu Scopus Preview. Tento prístup je mimo EUBA rovnaký pre registrovaných aj neregistrovaných
  • SpringerLink – prístup v obmedzenom rozsahu
  • Web of Science prístup len pre tých, ktorí sú už zaregistrovaní vlastným účtom. Prvá registrácia alebo re-autorizácia musí byť z IP adries EUBA, takže nová registrácia aktuálne nie je možná

Stovky verejne dostupných odborných publikácií nájdete aj v Katalógu SEK.

Voľne dostupné zdroje

Na webovej stránke knižnice nájdete voľne dostupné elektronické zdroje a v sekcii Open Access sú uvedené vybrané OPEN ACCESS repozitáre.

Voľne dostupné zdroje si môžete nájsť aj prostredníctvom vyhľadávača Google Scholar, ich dôveryhodnosť však môže byť otázna. Využite radšej možnosť zdrojov, ktoré sú overené knižnicou.

#KnihovnyProtiViru

Webový sprievodca a otvorený archív, ktorým chcú českí knihovníci uľahčiť ľuďom hľadanie i výber. Študenti VŠ môžu využiť dočasne sprístupnené digitalizované fondy Národnej knižnice ČR a Moravskej zemskej knižnice, ktoré boli doteraz dostupné len z ich študovní.

Študijná kolekcia Pablikado

Kolekcia odborných e-zdrojov pre stav núdze v podobe 59 časopisov a 44 kníh, ktorú môžete bezplatne využiť minimálne do 30. apríla 2020, ak máte v citačnom manažéri Citace PRO registrovaný účet PLUS.

Zdrojové centrum COVID-19 (Gale)

Voľný obsah a dôveryhodné informačné zdroje k otázkam zdravia a na podporu online vzdelávania.