S tlakom na publikovanie výsledkov výskumu v kombinácii s posunom k online sprístupňovaniu sa rozšírilo pochybné publikovanie. Čo je etické a čo už nie? Aký dopad na kvalitu výskumu a vedeckú reputáciu môže mať publikovanie výsledkov v rôznych rýchlo rastúcich vydavateľstvách akým je napríklad MDPI? Ako sa správajú predátori vedeckého publikovania?

CVTI SR pozýva na bezplatnú konferenciu o nástrahách publikovania vedeckých výstupov v najrôznejších vydavateľstvách s názvom Seriózne, sporné, alebo predátorské? Otvorene o etike a ekonomike vedeckého publikovania za účasti slovenských a zahraničných expertov. Jedným z expertov je doc. Ing. Eduard Baumöhl, PhD. z Katedry marketingu Obchodnej fakulty EU v Bratislave.

 

Záznam: YouTube

Termín: utorok 25. 10. 2022 od 9:00 do 12:00

Miesto: Aula SAV na Patrónke, Dúbravská cesta 9, Bratislava

Povinná registrácia: https://forms.gle/neQRr18HuivfV8m2A

Ďalšie info: letákpozvánka CVTI SR, facebook, aktualita SAV

 

Program:

09:00 – 09:10 Úvod Tomáš Hromádka (Neuroimunologický ústav SAV)
09:10 – 09:35

Koľko a komu platia za otvorené publikovanie autori zo slovenských výskumných inštitúcií?

 

Zuzana Stožická (CVTI SR, Odbor podpory otvorenej vedy a výskumu)
09:45 – 10:00 Avoiding predatory publishers and fake journals: Experiences at the University of Graz Library Karin Lackner (Univerzita v Grazi, Univerzitná knižnica)
10:00 – 10:20 O praktikách vydavateľstva MDPI (prezentácia) Eduard Baumöhl (Ekonomická univerzita, Katedra marketingu OF)
10:20 – 12:00 Diskusia Problematika publikovania vedeckých výstupov je veľmi aktuálna. Veríme, že diskusia bude živá a zapojí sa čo najviac ľudí so širokým spektrom názorov.

 

Súvisiace odkazy: